Kto si ešte spomína na 18. októbra 2015? Bolo to po prvýkrát, čo na Slovensko zavítali švédski THERION. Odvtedy uplynuli dva roky, 4 mesiace a 26 dní, kým sme sa ich dočkali znova. Samozrejme, neprišli naprázdno, prišli predstaviť svoj nový album Beloved Antichrist. Naň si museli fanúšikovia počkať dlhých 6 rokov. Po vzhliadnutí albumu každý pochopí prečo. Toto veľdielo je nahrané na troch diskoch, obsahuje 46 skladieb a celkový čas albumu presahuje 3 hodiny.

Spolu s Therionom sa na pódium bratislavského MMC 14. marca postavili kapely IMPERIAL AGE, NULL POSITIV a THE DEVIL. Pri týchto akciách nebýva zvykom posun začiatku a s takmer nulovým meškaním sa postavili na pódium The Devil. Popravde, kapela mierne pripomínala svojím ošatením aj vystupovaním Ghost, akurát bez Papa Emeritusa II. Vokál v tejto kapele úplne chýbal. Namiesto toho v pozadí išiel vo videoprojekcii  dosť divný mix rovnako ako na pódiu. Celkovo by mi vôbec nevedilo, keby táto kapela absentovala. V poslednom čase začali organizátori namiesto dvoch, troch kapiel za večer tlačiť na koncerty štyri až päť kapiel. Pritom menej je niekedy viac. Koncerty sa zbytočne predlžujú a veľakrát úvodné kapely tematicky ani kvalitou do celého koncertu nezapadajú.

Úplne niečo iné predviedli Null Positive. Na pódium najprv prišli traja muzikanti (bubeník, gitarista a basák), aby vzápätí vybehla na pódium vokalistka Elli. Minimálne 185 cm vysoká germánska valkýra rozpútala na pódiu doslova peklo. Svojím vystúpením pripomínala Alissu z Arch Enemy, akurát v omnoho živelnejšom a na pocit aj srdečnejšom podaní. Svojím masívnym growlom, striedajúcim sa s čistým vokálom, miestami reznutým harshom a rovnako prudko atraktívnym vzhľadom vás doslova ničila. Celý čas v pohybe či už headbengovala, alebo naťahovala pazúre smerom k publiku, ako by vás chcela roztrhať a párkrát si kľakla, aby si podala ruku s fanúšikmi v prvom rade.

Zvyšok kapely by som určite s Arch Enemy neporovnával, oproti umeniu špielmajstrov Amottom a Loomisom a ich riffov boli na míle vzdialení. Okrem toho hra Null Positive je žánrovo odlišná a zároveň pôsobí omnoho priamočiarejšie a jednoduchšie. Kapela je postavená hlavne na výkone speváčky. Ale vôbec to neprekážalo a rozhodne boli prekvapením večera. Minulý rok vydali debutový album Koma, ktorý predstavili vo svojom sete. Ich skladby sú v nemčine, preto o nich u nás nie je až tak počuť. Nie každý má to šťastie ako Rammstein, ktorí to dotiahli na svetové pódia aj s materským jazykom.

Poslednou predkapelou boli Imperial Age. Od tejto kapely sa veľa očakávalo. Okrem dobrých referencií a zaujímavého spracovania videoklipov sa už mali možnosť u nás predviesť na koncerte Orphaned Land v novembri 2016. Vtedy bola celá kapela natlačená na malé pódium Randalu, napriek tomu nechali za sebou silné dojmy. Kapela je postavená na silnom opernom vokále Aora dopĺňanom o vokalistky Corn (Jana) a Anna Kiaru. Na začiatku ich setu im to išlo výborne, ale potom sa im permanente kazil a vzápätí zlepšoval zvuk. Ako by sa niekto za zvukárskym panelom nudil, čo celkom kazilo dojem z koncertu.

Na kapele však bolo vidno, že do vystúpenia dávajú všetko a evidentne nebola chyba v nich. Ako väčšina symfonických kapiel, aj keď hrali bez klávesov, potrpia si na kostýmy. U mužskej časti to bolo niečo na spôsob cosplay, zároveň s prvkami silno evokujúcimi matičku Rus. Dámy boli pre zmenu za bojovníčky. Kapele vyšiel vo februári v poradí už tretí album, pre nich prelomový The Legacy Of Atlantis, ktorý aj v tento večer predstavili.

zdroj:rocker.sk

Zdieľať:
© 2014 - 2017 Media Rock, s.r.o. Rádio Rocková republika